موتور رندر وی ری یا کرونا ،کدام بهتر است ؟

 در این مطلب آموزشی قصد داریم تا مقایسه ای کامل بین موتور رندر ویری و پلاگین کرونا داشته باشیم.

موتور رندر وی ری بدون شک سلطان قدیمی رندر حوزه معماری است که هنوز هم با توجه به وجود بسیاری پلاگین های دیگر نظیر کرونا همچنان از طرف کاربران ترجیح داده میشود اما پلاگینی مانند کرونا طوری طراحی شده است تا کمبود های ویری رابه طور ساده و سهل الوصول تری برای کاربر رفع نماید.

برای مثال شما اگر بخواهید به رندری که با کرونا تهیه نموده اید LUT یا همان الگوریتم های رنگی را اختصاص دهید بسیار کار ساده تری نسبت به ویری پیش رو دارید و در همان VFB این کار به سادگی انجام خواهد گرفت.

معرفی پلاگین ویری 3.06.03  :

بسیار رایج و محبوب بین کاربران بویژه حوزه معماری به دلیل قدیمی تر بودن و کاربردی بودن نسبت به سایر پلاگین ها

پلاگین ویری از سال 1997 وارد بازار شده و تا به امروز بعد از گذشت بیش از 20 سال طرفداران بسیاری را به خود جذب نموده است.

هدف اصلی طراحان ویری : ایجاد یک موتور رندر فوتوریالیستیک برای تهیه رندر های واقع گرایانه

 در ابتدا این پلاگین در بین طراحان شاخه معماری برای نمایش نقاط ضعف و قوت پروژه پیش از اجرا مورد استقبال قرار گرفت و سپس برای زمینه طراحی قطعات صنعتی و تبلیغات و...

پلاگین ویری امروزه از طرف شرکت CHAOS GROUP منتشر میشود اما شرکت های دیگری در کنار آن به کاربردی و در نهایت محبوبیت آن کممک میکنند مانند شرکت EVERMOTION و DOSCH  که با تولید آبجکت و متریال و فایل های نوری مانند IES و HDRI  سعی در تولید خوراک تهیه رندر کاربران را دارند.

برای اینکه پلاگینی بتواند گوی سبقت را از وی ری برباید کار سختی را در پیش دارد چرا که با جستجویی ساده در اینترنت بسیاری از آبجکت ها و متریال ها و ... بعنوان خوراک و ابزار های شروع به کار برای تهیه رندر حتی بصورت رایگان می تواند در اختیار کاربر قرار گیرد.

وی ری یک موتور رندر بر اساس CPU است به این معنی که رندر را با CPU تهیه می کند اما از دو نسخه اخیر ویری امکان استفاده همزمان از CPU و GPU برای تهیه رندر فراهم شده است و این یعنی استفاده از حداکثر توان سخت افزاری و نهایتا کاهش زمان صرف شده برای تهیه هر رندر اما حتی با این قابلیت پلاگینی مانند کرونا که رندر را بر اساس تنها CPU تهیه می کند سرعتی دو برابر در تهیه رندر دارد.

 ویری توانایی این را دارد که ACCELERATOR های سخت افزار را فعال کند تا در صحنه هایی که با ردیابی پرتوهای نوری نورپردازی صحنه را محاسبه می کنند باعث افزایش سرعت محسبات نوری بر اساس الگوریتم های محاسباتی وی ری شود.

در خصوص این توانایی کرونا و ویری در یک سطح تقریبا یکسان قرار دارند.

اگر شما بعنوان یک کاربر در کشور دیگری بجز ایران باشید برای خرید لایسنس کرونا هزینه کمتری نسبت به ویری پرداخت کنید که همین موضوع می تواند برای کاربران خارج از کشور اهمیت داشته باشد اما برای کاربران این دو پلاگین در ایران محدودیتی وجود ندارد چرا که به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت و تحریم بودن ایران امکان پیگرد قانونی استفاده کنندگان از نرم افزار و پلاگین هک و کرک شده وجود ندارد .

قیمت ویری 1000 دلار است چیزی معادل 15000000 تومان !!!!!!!!

در نهایت باید گفت که ویری به دلیل داشتن قدمت بالا و کاربران بسیار و نیز وجود آموزش های بسیار و آبجکت های با کیفیت و ... هنوز پادشاه بلا منازع رندرینگ حوره معماریست.

اما کرونا اقدامی جالب انجام داده به این ترتیب که تمام امکانات ویری را میتواند با تنها یک کلیک ساده به آبجکت و متریال ها و نور های خود کرونا تبدیل نماید.

به این ترتیب که اگر برای مثال شما صحنه ای داشته باشید که مملو از آبجکت های ویری باشد و هریک دارای متریال های متفاوت وی ری باشد و نیز صحنه را با نور های وی ری نر پردازی کرده باشید اگر بر روی تری دی مکس شما هم وی ری و هم کرونا نصب باشد کافیست تا در صحنه راست کلیک کرده و در پنجره باز شده گزینه CONVERT TO CORONA را انتخاب نمایید. به این ترتیب تمام متریال ها و نور ها  و... ویری به متریال و نور های کرونا با همان شدت و رنگ و خصوصیات تبدیل میشوند و پس از آن تنها با یک کلیک میتوانید صحنه خود را با پلاگین کرونا رندر نمایید.

 

معرفی پلاگین کرونا  1.6 :

این نسخه در سال 2017 روانه بازار شد .

بهبود استفاده از رم سیستم سخت افزاری باعث بروز کمتر خطاها بویژه در صحنه های سنگین میشود.و همچنین گزارشی را در مورد رندر صحنه پیش رو و میزان فضای اشغال شده از رم در مورد آن ارائه می نماید.

امکاناتی نظیر LUT که میتواند تا 500 درصد تشخیص رنگ را بهتر در مورد رندر ها اعمال نماید.

در صحنه های سبک و معمولی سرعت رندر کرونا در مقایسه با وی ری تا 2 برابر بالاتر بوده و در مورد صحنه های سنگین تا 1.5 برابر سرعت بالاتر دارد.

با توجه به امکان محاسبه PROGRESIVE کاربر بهتر میتواند زمان را برای ارائه رندر مدیریت نماید به این ترتیب که اگر شما بعنوان کاربر بایستی مثلا تا 40 دقیقه دیگر رندری را به کارفرما ارائه نمایید میتوانید به پلاگین این زمان را بدهید و کرونا تا 40 دقیقه آینده بهترین رندر ممکن را که امکان تهیه آن وجود داشته به شما ارئه میکند.

این قابلیت در مورد وی ری نیز وجود دارد به عبارت دیگر وی ری هم می تواند بصورت BUCKET رندر را تهیه کند یعنی بدون مجدودیت زمانی نرمالی را برای رندر در نظر گرفته و رندر را ارائه میکند بر اساس الگوریتم های محاسباتی خود. و هم چنین می تواند روی حالت PROGRESIVE باشد و مانند حالتی که برای کرونا ذکر شد عمل نماید.

در مورد جلوه هایی مانند BLOOM  و GLARE کرونا 35% تا 50 % سرعت بیشتری دارد.

در مورد ویری امکان رندر در لحظه و یا همان REAL TIME در پلاگین قرار گرفته اما نیازمند سخت افزاری بسیار قوی برای ارائه رندر در لحظه است در صورتیکه کرونا نیازمند سخت افزار قوی نیست و براحتی میتوانید یکی از پنجره های دید در تری دی مکس 2019 را تبدیل به CORONA INTERACTIVE نمایید تا رندری ONTIME از پنجره انتخابی دیگر را به شما ارائه نماید.

کرونا بسیار سریع قابلیت MOTION BLUR را محاسبه می نماید.

ارائه گزارش درصد اعمال قابلیت DENOISING و رفع دانه دانه شدن رندر . امکان کاهش یا افزایش آن در زمان و حین تهیه رندر که به هیچ وجه در وی ری وجود ندارد.

قابلیت بسیار کاربردی کرونا این است که می توان در زمان تهیه رندر شدت و رنگ نور ها را کم یا زیاد نمود و به آن قابلیت LIGHT MIX گفته میشود که پیش از آن باید برای مابع نوری در صحنه دسته بندی های جداگانه ای را با رندر المنت LIGHT SELECT منظور منایید.

همان طور که پیش از این عنوان شد  قابلیت EMBREE باعث میشود تا سرعت رندر تا 20 درصد افزایش یابد که در کرونا که  براساس الگوریتم ردیابی فتون های نوری کار میکند میتواند به طرز شگفت انگیز و با سرعت بالای محاسباتی اعمال گردد که کاربر نتیجه را در کاهش تایم رندر خواهد دید.

بر خلاف تصور عموم که توانایی ساخت متریال های واقع گرایانه را در کرونا ندارند این پلاگین با قابلیت محاسباتی GGX MICROFACET MODEL می تواند جنسیت ها را به طرز شگفت اوری نزدیک به واقعیت شبیه سازی نماید بخصوص در مورد فلزات مانند طلا و ....

کرونا از تممامی امکانات تری دی مکس 2019 بعنوان نرم افزار مادر پشتیبانی کرده و میتواند در ندر نهایی با تمامی خصوصیاتشان نمایش دهد.

 

نتیجه گیری نهایی در مقایشه بین ویری و کرونا :

اگر بعنوان کاربر قصد دارید تا صحنه هایی ساده را رندر نمایید پیشنهاد میکنیم از کرونا استفاده نمایید.

اگر بعنوان کاربر سخت افزار قوی در اختیار ندارید پیشنهاد میکنیم از کرونا استفاده نمایید.

اگر بعنوان کاربر قصد طراحی در تری دی مکس را دارید و میخواهید که نتیجه کار خود را در لحظه ببینید مانند رنگ مبل ها در طراحی دکوریشن ذاخلی معماری و یا نوع متریال نمای ساختمان مثلا آجر یا سنگ و.. و این نتیجه را باید در لحظه ببینید و انتخاب صحیحی داشته باشید اموزش کرونا را شروع کنید.

اما در صورتیکه میخواهید رندری بسیار نزدیک به حالت واقع گرایانه تهیه نمایید آموزش ویری را شروع کنید.

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.