آشنایی با ترفند vegnetting در پست پروداکشن رندرهای معماری

آموزش ساخت جلوه vegnet


یکی از جلوه های رندر های با فرم واقع گرایانه جلوه vegneting  است .در حالت طبیعی نیز در زمان استفاده از دوربین عکاسی حاشیه هایی سیاه رنگ دورتا دور تصویر را میگیرد که اصطلاحا به ان جلوه vegnetting  می گویند. اضافه کردن این جلوه یکی از مراحل اصلی پست پروداکشن رندر های معماری می باشد که در دوره آموزش وی ری با اختصاص عملی این جلوه و نیز آموزش پست پروداکشن با تمامی مراحل ان آشنا خواهید شد.
در دوربین vray physical camera  نیز این جلوه از طریق یک چک باکس قابلیت فعال یا غیر فعال شدن را دارد.
هر چند این جلوه را در نرم افزار فتوشاپ می توان ایجاد کرد و اصلا بهتر است به دلیل این عمل را درفتوشاپ اجام دهیم ، اول اینکه در کنترل میزان ان کنترل بهتری را در نرم افزار فتوشاپ دارید و دوم اینکه  با غیر فعال بودن چک باکس vegnetting سرعت رندر کمی بهبود خواهد یافت .

حال قصد داریم تا در این مطلب شما عزیزان را با نحوه ساخت و استفاده از این جلوه زیبا آشنا نماییم .

در زیر یک تکسچر میبینید که میتوانید به کمک آن جلوه vegnet را روی رندر نهایی خود اضافه و به واقع گرایانه تر شدنش بیفزایید.

برای این کار باید به ترتیب زیر عمل نمایید.

رندر نهایی خود را در فتوشاپ باز کنید.

تصویر بالا را دانلود کرده و روی رند خود درگ کنید .

دو بار کلیک کنید تا از حالت قفل خارج شود.

به کمک کلید های میانبر ctrl+t از ابزار ترنسفورم برای تغییر سایز ان استفاده کنید و دقیقا آن را روی رندر خود قرار دهید به نحوی که گوشه های تصویر منطبق بر گوشه های رندر  خام شود.

از قسمت blending mode در نرم افزار فتوشاپ حالت multiply و یا حالت darken را انتخاب نمایید .

پس از این کار حاشیه های رندر تیره تر شده است.

حال اگر به نظر شما این تیرگی زیاد است می توانید با کاهش opacity این لایه اثرش را روی رندرتان کمتر و کمتر نمایید تا به حد مطلوب و مورد نظرتان دست یابید.

روش بعد برای ایجاد جلوه vegnet روی رندر معماری که البته در دوره آموزش وی ری بصورت عملی و مفصل به هنرجویان آموزش داده می شود این است که به ترتیب زیر عمل نمایید.

در تنظیمات دوربین وارد شوید.

گزینه vegnettingرا فعال نمایید.

به کمک مقدار عددی کنار آن میتوانید مقدار آن را کنترل نمایید که درحالت پیش فرض عدد 1 می باشد . هر چه آنرا افزایش دهید مقدار این جلوه بیشتر خواهد شد.

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.