با دستورات Transform در تری دی مکس آشنا شوید.

در این مطلب از مجموع مطالبی که در مورد آموزش 3d max در سایت قرار داده ایم قصد داریم تا شما علاقمندان را با دستور ات پرکاربرد Transform  آشنا شوید.

بی گمان پرکاربردترین دستور در میان انبوه دستورات موجود در نرم افزار 3dsmax دستورات transform می باشد.

دستورات Transform شامل سه دستور می باشد که به ترتیب عبارتند از :

MOVE

ROTATE

SCALE

 به ترتیب می توانید بر روی جسم انتخای شده خود جابجایی ، چرخش و تغییر سایز را انجام دهید.

در نرم افزار 3DSMAX برای دستورات پرکاربردی مانند دستورات Transform یک کلید میانبر در نظر گرفته شده است.

برای فعال نمودن و استفاده از هر یک از دستورات ترنسفرم می توانید از طریق سه روش اقدام نمایید که می توانید یکی از سه روش آموزش داده شده زیر را برای فعال نمودن دستور Transform انتخاب نمایید البته در این مطلب و سایر مطالب هدف اصلی درج مطلب آموزش3dsmax می باشد بنابراین سعی میگردد تا در تمام مطالب در حد ممکن تمامی روش های موجود و تحت اختیار در نرم افزار 3dsmax را آموزش دهیم.

روش 1 : از طریق سربرگ Edit و بین گزینه های موجود در این سربرگ دستورات transform را فعال نمایید.

روش 2 : استفاده از آیکان های موجود در قسمت main toolbar که انتخاب این دستورات را سریعتر خوهد نمود.(مطابق شکل زیر)

روش 3 : استفاده از کلید های میانبر که نرم افزار 3dsmax بصورت پی فرض برای این دستورات پرکاربرد در نظر گرفته است .

به این ترتیب برای فعال نمودن دستورات move-rotate-scale به ترتیب کلید های میانبر W-E-R را از روی کیبورد فشار دهید تا به کمک این روش دستورات مربوطه در سریعترین حالت نسبت به سایر روش ها فعال شوند.

دقت داشته باشید برای انجام هر پروژه معماری در انجام رندرینگ بویژه در مرحله مدلسازی می بایست از دستورات بسیار پرکاربرد transform استفاده نمایید.

برای استفاده از دستورات Transform دو راه وجود دارد. راه اول از طریق کلیک و درگ کردن جسم انتخاب شده انجام می شود و در روش دوم می توانید انجام دستورات Transform را بصورت دقیق و بر اساس واحد اندازه گیری نرم افزار 3dsmax انجام دهید .

برای انجام این کار می توانید از سربرگ Edit گزینه Transform-type-in را انتخاب نمایید و یا از کلید میانبر F12 روی کیبورد برای فعال نمودن آن اقدام نمایید.

پس از انتخاب این گزینه پنجره مربوطه در viewport باز خواهد شد و میتوانید بر حسب اینکه کدام دستور  Transform  انتخاب شده است تغییرات را اعمال نمایید.

برای مثال تصور نمایید یک باکس در صحنه ایجاد نموده اید انرا انتخاب نموده و دستور Transform از نوع Move را فعال نموده اید تا عمل جابجایی و حرکت را روی باکس اعمال نمایید .حال کلید F12 را از روی کیبورد فشار می دهید و پنجره مربوطه برای شما در viewport باز می شود و میتوانید جابجاییی باکس را در راستای یک یا هر سه محور X/Y/Z انجام دهید و با مقدار مشخص و مورد نظرتان مثلا 10 سانتی متر در راستای محور X و یا هر محور دیگر.

این عمل را د رمورد سایر دستورات Transform مانند rotate و  scale نیز میتوانید انجام دهید.

موفق و موید باشید.

ادرس کانال تلگرام گروه :  vraylearn@

دسته ها: مطالب

دیدگاه های بازدیدکنندگان

سحر کیانی 1396/04/07 - 16:23

سلام
ممنونبابت مطالب
خیلی مفید هستنما که در شهرستان هستیم دسترسی به کلاسها نداریم لطفا بسته های اموزشی هم بسازین بازم ممنون

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.