پرکاربردترین دستورات تری دی مکس چه هستند؟

آشنایی با دستورات پر کاربرد  transform

 

دستورات transform در نرم افزار تری دی مکس شامل سه دستور کلی می باشند که شامل : move / rotate / scale  هستند. به ترتیب اعمال جابجایی ، چرخش و تغییر سایز را انجام می دهند و نیز به ترتیب با کلید های میانبر W .E .R انتخاب خواهند شد.

برای مثال با کلیک روی دکمه W از روی کیبورد دستور جابحایی  MOVE فعال شده و امکان جابجایی جسم در راستای محور یا محور های دلخواه وجود دارد.

دقت داشته باشید که هر یک از راستاهای  X . Y .Z  در نرم افزار تری دی مکس دارای GIZMO مشخص هستند ( که به وسیله دکمه + و - از روی کیبورد می توان سایز GIZMO ها را بزرگتر یا کوچکتر داد.بطور کلی هر جسم د رمحیط نرم افزار تری دی مکس دارای یک مشخصات می باشد یعنی در راستای محور های X . Y  و Z  دارای یک موقعیت است که به کمک دستور MOVE  می توان موقعیت جسم را درصحنه در راستای محور های X. Y .Z جابجا نمود.

با کلیک روی دکمه E  سه محور چرخشی حول جسم انتخاب شده به نمایش در می آید که امکان چرخش در راستای محور ها را ممکن می سازد. با کلید R نیز می توان در راستای محور های ذکر شده بزرگتر یا کوچکتر نمود.

آشنایی با پرکاربردترین دستورات زمینه معماری بعنوان یکی از اصول آموزش 3d max و نیز دوره آموزش ویری بطور مبسوط و کامل تدریس خواهد شد.

دقت داشته باشید که در زمان انتخاب دستور SCALE جسم انتخابی ، مثلثی شکل میگیرد که امکان تغییر سایز را به صورت دستی در راستای محور یا محور های دلخواه ممکن می سازد و حتی می توان بزرگتر کردن جسم را در راستای هر سه محور انجام داد که برای این منظور باید روی مثلث مرکزی کلیک و درگ نمایید.

 

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.