چگونه پلان خود را از نرم افزار اتوکد به تری دی مکس وارد کنید؟

آموزش import کردن پلان از اتوکد به تری دی مکس


همانطور که در مطالب قبل نیز گفته شد می توان از نرم افزار اتوکد autocad برای رسم پلان جهت مبنای مدلسازی سه بعدی در تری دی مکس 3dmax استفاده نمود و نیز گفته شد که واحد ترسیمی هر دو نرم افزار باید یکسان باشد.بعد از رسم پلان در نرم افزار داتوکد باید این پلان را به نرم افزار تری دی مکس جهت مدلسازی وارد کنیم. برای این منظور باید از آیکون 3dmax در منتها الیه سمت چپ بالای محیط نرم افزار تری دی مکس گزینه Import را انتخاب نماییم ، سپس از کادر باز شده فایل پلان اتوکد را آدرس دهی و فراخوانی میکنیم.
از پنجره Import باز شده که دارای گزینه های متعددی می باشد، بدون تغییرهیچ گزینه ای فقط گزینه ok  را انتخاب می نماییم تا فایل ترسیمی بدون تغییر مقیاس و واحد به محیط نرم افزار تری دی مکس وارد گردد.

دقت داشته باشید که گزینه rescale نیازی به تغییر ندارد زیرا قبلا واحد دو نرم افزار یکسان تنظیم شده است .در زمانیکه واحد ترسیمی اتوکد بر اساس مقیاس متفاوتی از واحد در نظر گرفته شده برای نرم افزار تری دی مکس باشد در زمان وارد کردن import پلان از نرم افزار اتوکد به محیط نرم افزار تری دی مکس باید به کمک گزینه rescale اقدام به هماهنگی واحد ترسیمی دو نرم افزار نمود.
اما توصیه می شود قبل از شروع رسم پلان در نرم افزار اتوکد واحد آن را مشابه واحد ترسیمی در نرم افزار تری دی مکس تنظیم کنیم.

در زمان وارد کردن پلان پنجره ای شبیه پنجره بالا نمایش داده خواهد شد که میتوانید واحد ترسیمی را تغیر دهید و اگر در اتوکد واحد را هماهنگ با واحد تری دی مکس منظور کرده باشید نیازی به تغییر نخواهد بود.

همچنین بسیار دیده ام که هنرجویان به دلیل عدم تسلط و حتی آگاهی از قوانین مدلسازی در تری دی مکس مدلینگ سه بعدی را نیز در همان اتوکد انجام می دهند که روشی 100% غلط است چرا که نقاط انتهایی سطوح با هم جوش نخورده و با ورود پرتوی نوری و محبوس شدنش در آن فضای بسته محاسبات را بیهوده سنگین نموده و اثری جز افزایش زمان رندر در پی نخواهد داشت. این افراد از محیط تری دی مکس تنها به عنوان بستری برای انجام نورپردازی و تکسچرینگ استفاده می نمایند که اگر اتوکد امکانات تری دی مکس را در زمینه رندرینگ با سطح کیفی بالا داشت یقینا حتبی برای انجام این مراحل نیز سراغ این نرم افزار نمی امدند.

دقت داشته باشید که تری دی مکس نرم افزاری قدرتمند است که با انتشار نسخه جدید هر ساله سعی در تازه تر کردن و افزایش امکانات خود دارد پس لازم است که علاقمندان و کاربران وبویژه دانشجویان رشته های مرتبط مانند معماری زمان کافی را در مورد یادگیری مدلسازی و اصول آن بخرج دهند تا به رندر های ارزنده دست یابند.

در دوره هایی که این گروه در مورد آموزش 3d max در زمینه معماری قرارداده است براحتی میتوانید در حداقل زمان ممکن به بالاترین سطح تسلط دست یابید.

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.