به مادیفایر symmetry در تری دی مکس مسلط شوید.


 

برای تهیه رندر در تری دی مکس اولین مرحله پس از ورود پلن به نرم افزار تری دی مکس از نرم افزار هایی مانند اتوکد ، مرحله مدلسازی می باشد.
برای انجام مدلینگ در تری دی مکس کاربر باید در اولین قدم دستورات و ابزار ها را بشناسد که برای رسیدن به این حد از تسلط بسته آموزش تری دی مکس را به عنوان کامل ترین مجموعه آموزش دستورات و کلیه ابزار های تری دی مکس تهیه نموده ایم و برای عموم قابل دسترسی می باشد.
اما پس از تسلط بر دستورات در مدلسازی کاربر باید بداند که از هر دستور در چه مرحله ای از مدلسازی استفاده نماید که برای حل این مسئله نیز بسته آموزش مدلسازی در تری دی مکس را تهیه نموده ایم و در این بسته سعی نموده ایم تا دستورات اموزش داده شده در بسته تری دی مکس 2019 را در قالب انجام مدلسازی ده ها آبجکت پرکاربرد در زمینه معماری تری دی مکس بیاموزید.
در این مقاله با دستور پر کاربرد symmetry در تری دی مکس آشنا خواهید شد.
ابزار symmetry بیشتر برای مواقعی استفاده میشود که بخواهید تا در انتهای احجام فرم 45 درجه ای که اصطلاحا فارسی سازی گفته میشود را پیاده نمایید.
در ادامه با گزینه های موجود در این ابزار آشنا میشوید و سپس یک حجم را با هم فارسی می کنیم .

ابزار و مادیفایر symmetry :
ابتدا حجم خود را انتخاب نموده و از سربرگ MODIFY به آن یک مادیفایر symmetry اختصاص دهید
مطابق شکل زیر گزینه های زیر در اختیار می باشد :


در قسمت PARAMETERS :
راستای قرینه سازی را تعیین می نمایید که می تواند X / Y / Z باشد. دقت نمایید که ابزار symmetry ترکیبی از دستور CLONE وابزار MIRROR می باشد منتها با این تفاوت که کپی تهیه شدهای که قرینه شده حذف نشده و در ابتدای محور انتخابی به حجم مادر متصل باقی می ماند و اگر در گزینه های این ابزار گزینه WELD SEAM را فعال نمایید نرم افزار سعی می نماید تا نقاط اتصال جسم کپی را به نقاط حجم مادر جوش دهد تا اتصالی یکپارچه داشته باشید.
گزینه THRESHOLD :
در زمان استفاده از گزینه WELD SEAM اگر فاصله بین نقاط انتهایی کمتر از این مقدار THRESHOLD که به صورت پیش فرض عدد 0.254 می باشد باشد آن نقاط بصورت خودکار به هم جذب شده و جوش خواهند خورد.
(نکته : معمولا بهتر است این گزینه را غیر فعال نمایید به این دلیل که با جوش خوردن نقاط اتصالی حجم مادر به حجم کپی حالت دفرمه در حجم نهایی ایجاد می گردد که طبیعتا مطلوب نمی باشد.)
گزینه بعد FLIP :
با این دستور میتوانید محور انتخاب شده خود را در جهت خود معکوس نمایید که بسیار پر کاربرد است.
دقت نمایید برای آموزش دستورات کلیه نرم افزار ها استفاده از مطلب بسیار برای تفهیم توسط خواننده مشکل است و در اغلب موارد این آموزش به درستی نمی تواند انجام گردد به همین خاطر در قسمت ویدئو های رایگان این سایت ویدئو آموزش ابزار های پر کاربرد نظیر symmetry را برای شما بصورت رایگان قابل دانلود قرار داده ایم که می توانید همزمان با مطالعه این مطلب آموزشی از ویدئو نیز کمک بگیرید.


گزینه SLICE FROM MIRROR :
با انتخاب این گزینه در محل اتصال حجم مادر به حجم کپی متصل به آن برشی ایجاد می گردد که به وضوح با رنگی زرد متمایل به نارنجی نشان داده می شود.

حال که با گزینه های این ابزار آشنا شده اید میتوانیم با هم یک حجم را فارسی نماییم.
به این منظور حجمی را برای شما در تصویر قرار داده ایم که یک ابزار یا اصطلاحا سینه کفتری در نمای کلاسیک می باشد وآنرا انتخاب نموده ایم تا به آن یک symmetry اختصاص دهیم. (شما نیز میتوانید این دستور را بر روی حجم مورد نظرتان اعمال نمایید مثلا یک BOX که طول زیاد تری داشته باشد .)


در تصویر زیر ابتدا راستای قرینه سازی را محور X انتخاب نموده ایم. پس این حجم در راستای محور Z قرینه خواهد شد .

 
در محل محور قرینه سازی مربعی با رنگ نارنجی خواهید دید . حال دستور MOVE را با کلید میانبر W فعال نمایید و روی علامت کنار نام symmetry در استک مادیفایر کلیک نمایید تا گزینه زیر مجموعه آن یعنی MIRROR به رنگ آبی در آید و فعال شود .
حال با جابجایی محور Z ( در محل محور به رنگ نارنجی ) می توانید مقدار قرینه سازی و در حقیقت فاصله حجم کپی قرینه شده را از حجم مادر تعیین نمایید.

مشخص است که محور مطلوب ما برای انجام قرینه سازی محور X نیست پس محور Y را انتخاب می کنیم


حال همچنانکه گزینه MIRROR در استک مادیفایر فعال است و دستور MOVE را انتخاب داریم ، محور Y را مطابق شکل جابجا میکنیم تا قرینه از حجم مادر در راستای محور Y فاصله بگیرد .
کاملا واضح است که این محور نیز محور مطلوب شما نبوده ، پس ما تا اینجا با جابجایی محور های اشتباه متوجه شدیم که محور صحیح را چگونه باید انتخاب نمود.
پس محور صحیح Z را انتخاب کنید. 
دستور MOVE فعال است و نیز گزینه MIRROR در زیر مجموعه دستور SYMMETR در استک مادیفایر همچنان فعال است.
حال محور X را گرفته و جابجا کنید خواهید دید که قرینه سازی به نحو مطلوب و صحیح انجام میگیرد.

زمان گزینه FLIP را انتخاب نمایید محور قرینه سازی معکوس خواهد شد که البته در این موقعیت نباید فعال باشد.
اگر با فعال نمودن گزینه FLIP تصویر را در صحنه ندیده اید باید محور X را گرفته و بیشتر جابجا نمایید تا از سمت دیگر قرینه را ببنید.
حال گزینه FLIP را غیر فعال نمایید تا قرینه صحیح اعمال شود.
اگر بجای دستور MOVE دستور ROTATE را انتخاب نمایید میتوانید این قرینه را بچرخایند.
پس به این منظور با کلید E از روی کیبورد دستور ROTATE را فعال می کنیم و می توانیم قرینه را بچرخانیم .

( مطابق شکل )

 


دقت کنید که همچنان گزینه MIRROR در زیر مجموعه SYMMETRY در استک مادیفایر فعال باشد.
اما این چرخش خیلی دقیق نیست و برای فارسی سازی یک حجم از انتها نیاز داریم تا این چرخش 45 درجه ای انجام شود.
پس با فشردن کلید های CTRL+Z به حالت قبل از چرخش بر میگردیم.
بنابراین در MAIN TOOLBAR مطابق شکل گزینه ANGLE SNAP را با چپ کلیک فعال می کنیم و سپس با راست کلیک روی آن پنجره SNAP در ویو پرت برای شما باز خواهد شد.

حال در این پنجره از قسمت ANGLE مقدار را روی 45 قرار می دهیم تا چرخش ها بعد از این در نرم افزار 45 درجه ای انجام شود. ( البته ANGLE SNAP را فعال کرده ایم و کلید میانبر برای غعال یا غیر فعال نمودن ANGLE SNAP کلید A از روی کیبورد است.)
حال پنجره را بسته و مجددا به سراغ حجم بر میگردیم.
دستور ANGLE SNAP فعال و روی مقدار 45 درجه است.
دستور ROTATE فعال است.
گزینه MIRROR در زیر مجموعه دستور SYMMETRY همچنان فعال و به رنگ آبی است .
حال محور X را به رنگ زرد در دستور ROTATE گرفته و به اندازه یه حرکت 45 درجه ای می چرخانیم.

خواهید دید که حجم شما از یک انتها مطابق شکل فارسی شد.
برای سمت دیگر نیز میتوانید این اقدامات را انجام دهید منتها پیشنهاد میکنم بعد از اتمام فارسی سازی یک انتها به حجم خود یک EDIT POLY اختصاص دهید تا تثبیت در حجم خود انجام داده باشید و بعد برای فارسی سازی سمت دیگر اقدام نمایید.
دقت داشته باشید در فرایند فارسی سازی گزینه WELD SEAM را غیر فعال نگه داشتیم.
به این ترتیب شما در محیط تری دی مکس می توناید انتهای هر حجمی را 45 درجه یا همان اصطلاحا فارسی نمایید.

اگر این مطلب برای شما مفید واقع شده است از قسمت دیدگاه در پایین ما را در آموزش و انتخاب موضوعات مقالات یاری نمایید.


موفق باشید.

 

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.