با همه نکات مربوط به انتخاب ها در تری دی مکس آشنا شوید.

انتخاب ها در تری دی مکس

در تمامی نرم افزار ها مانند تری دی مکس یکی از مهمترین امکاناتی که باید وجود داشته باشد امکان انتخاب موارد مورد نظر کاربر می باشد.

چرا که برای اعمال دستورات کاربر ابتدا بایستی موارد مورد نظر خود را بتواند انتخاب نماید.

در تری دی مکس به 2 صورت کلی می توان انتخاب ها را انجام داد.

1- انتخاب از طریق کلیک

2- انتخاب از طریق رسم کادر

 

در مورد روش یعنی همان اول انتخاب کلیکی نکات لازم به ذکر به ترتیب ذیل می باشد.

 

برای انتخاب اولین مورد کافیست تا بر روی ان مورد چپ کلیک نمایید تا به حالت انتخاب در اید. ( لازم به ذکر است که لغو دستور در تری دی مکس  با کلیک در فضای خالی پنجره های دید یا همان ویوپرت ها امکان پذیر است یعنی برای اینکه مورد یا موارد انتخاب شده شما از حالت انتخاب خارج شوند کافیست در یک محل خالی در ویو پرت راست کلیک نمایید.)

بعد از انتخاب اولین مورد در تری دی مکس برای اضافه کردن به انتخابتان کافیست تا کلید ctrl را از روی کیبورد پایین نگه داشته و سپس با کلیک بر روی موارد بعدی در محیط تری دی مکس مانند آبجکت ها و... آن ها را به انتخابتان اضافه نمایید.

بعد از انتخاب موارد ممکن است بخواهید یک یا چند مورد را از انتخابتان کم کنید ، برای انجام این کار کافیست تا این بار کلید Alt را از روی کیبورد پایین نگه داشته و سپس روی مواردی که میخواهید از انتخابتان کم شود کلیک نمایید.

 

اما در روش دوم یعنی روش انتخاب از طری رسم کادر به 2 صورت کلی اقدام میتوان کرد.

مطابق تصویر اگر روی آیکان win / cross در main toolbar کلیک چپ را نگه دارید میتونید بین حالت win و حالت cross سوویچ نمایید.

حالت win و cross چه هستند؟

اگر در حین رسم کادر از طریق کلیک و درگ در ویوپرت روی حالت cross باشید هر مورد یا ابجکتی که در صحنه داخل کادر قرار بگیرد و یا به عبارت بهتر کادر ترسیمی شما تمام و یا حتی بخش بسیار کوچکی از آن ابجکت را با در بر گرفته و قطع کند آ ابجکت ها به حالت انتخاب در خواهند امد.

اگر در حین رسم کادر در حالت win باشید (با نگه داشتن چپ کلیک روی آیکان مربوطه در main toolbar میتوانید بین این دو حالت یعنی win و cross سوویچ نمایید.) تنها آبجکت هایی به حالت انتخاب در خواهند امد که کاملا و کاملا داخل کادر ترسیمی شما قرار گیرند.

این یعنی اگر با ترسیم کادر توسط شما کلیت آبجکت در کادر قرار گیرد و تنها قسمت بسیار بسیار کوچکی از آن آبجکت در کادر نباشد ، آبجکت انتخاب نخواهد شد.

راه دیگری برای سویچ بین حالت winو cross به جز نگه داشتن چپ کلیک بر روی ایکانشان در main toolbar وجود دارد و ان رفتن به مشیر زیر و فعال نمودن گزینه  auto win/croos by direction است.

MENU BAR > CUSTOMIZE > PREFERENCES > GENERAL > SCENE SELECTION > AUTO WIN / CROSS BY DIRECTION

 WIN AND CROSS SELECTION IN 3DSMAX

با فعال نمودن این گزینه در حقیقت 2 حالت در اختیار دارید

 

 

RIGHT > LEFT = CROSSING      به این معنی که بارسم کادر از سمت راست به چپ حالت انتخابی  CROSS را خواهید داشت.

LEFT > RIGHT =WIN                به این معنی که با رسم کادر از چپ به سمت راست حالت انتخابی WIN فعال است.

دقت داشته باشید با انتخاب هر یک از این دو گزینه سمت شروع ترسیم کادر نقش تعیین کننده خواهد داشت یعنی شروع رسم کادر در تری دی مکس از چپ یا راست ؟

 این دو گزینه تنها در حالتی عملیاتی میشوند و قابل اجرا در صحنه که ابتدا شما تیک گزینه  AUTO WIN/CROSS BY DIRECTION را در مسیر عنوان شده تری دی مکس فعال کرده باشید.

حال این سوال شاید مطرح شود که شکل کادر رسم شده می تواند مهم باشد یا خیر ؟؟؟

بله

 

 

به این منظور در نوار ابزار اصلی یا همان MAIN TOOLBAR و در کنار ایکان WIN/CROSS ایکانی وجود دارد که اگر مطابق تصویر چپ کلیک را روی آن نگه دارید می توانید به شکل های متفاوت کادر دسترسی داشته باشید.

برای مثال کادر دایره ای یا مستطیلی و...

حالتی نیز وجود دارد تحت عنوان LASSO

در این حالت کادر شما بدو فرم استاندارد و متعارف میتواند رسم گردد به این صورت که با رسم کلیک های مداوم کادری را بر حسب محدوده مورد نظرتان رسم میکنید.

حالت بعد حالت PAINT است و در این حالت کادر ی با شکل منظم

در اختیار ندارید و مثل یک اسپری عمل میکند که اگر چپ کلیک را روی ان نگه دارید و روی موارد انتخابی اسپری کنید انها انتخاب می شوند.

 

با توجه به نظرات بازدید کنندگان سایت در اموزش تری دی مکس در جهت افزایش بازدهی اموزشی و ممانعت از اتلاف وقت کاربران سعی نموده ایم مطابق مطالب فبلی اموزش تری دی مکس در نهایت اختصار نوشته گردد.

موفق و موید باشید.

 

 

در صورت تمایل از قسمت زیر می توانید نظرتان را درج نمایید.

 

 

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.