چرا تکسچر روی گوی متریال وآبجکت دیده نمیشود؟

تکسچر روی گوی متریال و آبجکت دیده نمیشود، چه کار باید کرد؟

 

بعد از انجام مدلسازی در تری دی مکس نوبت به نورپردازی و سایر مراحل میرسد مانند تکسچر دهی و نیز بافت دهی

دقت داشته باشید که همواره مرحله ساخت متریال در تری دی مکس به همراه مرحله مپ دهی بلافاصله بعد از آن انجام میگیرد لذا در اموزش تری دی مکس نیز به تکسچر دهی و مپ دهی توجه ویژه ای همواره اختصاص می یابد.

وقتی آبجکتی را در صحنه مدلسازی نموده و یا از آبجکت های آماده  بر روی اینترنت استفاده نموده اید زمانی که بخواهید در مرحله متریال دهی به آن ابجکت تکسچری را اختصاص دهید در 3dsmax ممکن است مشکلات عدیده ای برای شما بوجود بیاید که در این مطلب قصد داریم تا شما عزیزان رو با مشکلات رایج اشنا نماییم.

برای متریال دهی در تری دی مکس در صحنه های معماری به ترتیب زیر عمل می نماییم :

 

1-انتخاب آبجکت یا ابجکت های موجود در صحنه

2-فشردن کلید M از روی کیبورد و باز شدن پنجره متریال ادیتور که حاوی گوی های متعدد برای ساخت متریال مورد نظر شما می باشد.

3-انتخاب یکی از گوی ها و (در همین لحظه آبجکت یا ابجکت هایی که قصد داریم تا به انها متریال بدهیم در حالت انتخاب هستند .)

 وکلیک روی آیکان assign material to selection در پنجره متریال ادیتور (آیکان در پایین قسمت نمایش گوی ها وجود دارد.)

4-حال بعد از اختصاص متریال به آبجکت روی آیکان get material  کلیک نموده و متریال عام مانند standard  و یا در صورت نصب پلاگین های دیگر مانند vray  و  corona میتوانید از متریال های عام آن ها مانند vraymtl و یا corona mtl استفاده نمایید.

5-بعد از انتخاب متریال از قسمت DIffuse کلیک نموده و گزینه Bitmap را برای اختصاص تکسچر انتخاب نمایید و از مسیر موجود بر روی هارد خود تصویر مورد نظرتان برای ساخت جنسیت مانند چوب و سنگ و ... را انتخاب نموده تا اختصاص یابد.

6- تا اینجا عمدتا مشکلی نباید بوجود امده باشد اما از اینجا به بعد ممکن است برای شما مشکلات زیر به ترتیب ایجاد شود که در ادامه معرفی هر مشکل راه کار ان را نیز بررسی خواهیم نمود.

الف :

ممکن است تکچر روی گوی دیده نشود و یا به صورت یک رنگ خام دیده شود در این حالت که بنظر رایج ترین مشکل بوجود امده در بخش متریال دهی می باشد بایستی به قسمت Bitmap که تکسچر در ان است مانند تصویر زیر رفته و گزینه use rea world scale را غیر فعال نمایید بلافاصله پس از غیر فعال نمودن این گزینه تکچر بصورت کاملا صحیح  بر روی گوی دیده خواهد شد.

در این زمان باید  چک کنید تا در قسمت مجاور این گزینه اعداد قسمت Tilling بمقدار 1 و 1 باشد تا یک سایز استاندارد از تکسچر اختصاص داده شده بر روی گوی دیده شود.

ب :

ممکن است تکسچر اختصاص داده شما بر روی گوی دیده شود اما بر روی آبجکت اختصاص داده شده دیده نشود ( حتی با وجود اختصاص متریال به آبجکت)

 در این زمان شما میبایست از مادیفایر هایی مانند UVW MAP کمک بگیرید که در مطلبی مستقل قبلا خدمت شما با عنوان اموزش مپ دهی با UVW MAP  اموزش داده شده است.

با ختصاص یک مادیفایر UVW MAP  وتغییر پارامترهای آن می توانید سایز تکسچر را روی سطوح آبجکت تغییر داده تا به سایز مورد نظر دست یابید.

ج :

حالت آخر ممکن است خنده دار بنظر اید اما به دلیل درگیر بودن بنده با هنرجویان تری دی مکس  در طی چند سال اموزش بسیار پیش امده که کاربر 3dsmax تمامی این نکات را میداند اما به دلیل تعداد بالای آبجکت های موجود در صحنه و نیاز به ساخت و نیز اختصاص متریال های ساخته شده به همه آبجکت های مدلسازی شده در تری دی مکس یا آبجکت های اماده ، گاهی پیش می آید که کاربر سهوا گمان میکند متریال را به آبجکت اختصاص داده اما در حقیقت به دلیل حجم باالی متریال دهی این کار را در مورد آبجکت مورد نظر فراموش کرده و به این نکته دقت نمینماید که شاید اصلا به کمک ابزار و آیکان Assign mat to selection برای اختصاص متریال به آبجکت اقدام ننموده است.

به همین خاطر بر حسب تجربه در مورد متریال دهی در تری دی مکس  این 3 مشکل ممکن است برای شما عزیزان در بحث متریال دهی در 3dsmax پیش بیاید که سعس شد در این مطلب به صورت کاملا کوتاه و مفید اموزش داده شود.

امیدوار هستیم که مطلب نوشته شده به شما کمک کرده باشد و اگر اینطور بود لطفا نظرتون رو از قسمت زیر مطرح کنید.

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.