با تنظیمات دوربین ویری آشنا شوید.(قسمت دوم)

آموزش دوربین ویری

 

در مورد دوربین های پلاگین وی ری ی ، چند نکته دیگر لازم به ذکر است.

fov یا همان دامنه دید :

محدوده دید دوربین که field of view است و هر چه مقدار عددی آن را بالاتر د رنظر بگیرید دید شما پس دامنه دید وسیعتری را شامل خواهد شد.

 

 

focus dist:

فاصله کانونی دوربین های وی ری کاملا قابل تنظیم است . در جلوه dof همانطور که گفته شد هر کجا نقطه فوکوس تصویر باشد آنجا واضح تر خواهد بود.

 

 

film gate :

به طور خلاصه اگر وظیفه این گزینه رادر دوربین وی ری بخواهیم در نظر بگیریم ، باید گفت هرچه مقدار عددی اش بیشتر باشد پس دامنه دید وسعت بیشتری دارد.

 

motion blur:

جلوه ایست که در جهان واقعیت نیز اتفاق می افتد و در دوربین های وی ری هم قابل فعال یا غیر فعال شدن می باشد.

در عالم واقعیت اگر از جسم د رحال حرکت عکسی گرفته شود ، حالتی کشیده در تصویر دیده می شود که نشانگر در حال حرکت بودن آن جسم است  که به آن motion blur  گفته می شود.

همانطور که در تصویر زیر میبینید جسم در حال حرکت بدون جلوه motion blur  رندر شده و در حالت بعدی با فعال بودن آن جلوه .

 

 

vegneting :

جلوه بعدی جلوه vegnet است که در حالت طبیعی نیز در حاشیه عکس هایی که با دوربین گرفته می شود فرمی سیاه رنگ در چهار گوشه تصویر به صورت کمرنگ دیده می گردد.

 

color balance :

به کمک گزینه بالا می توان تعادلی در طیف نوری قالب تصویر به وجود آورد . برای مثال در مورد رندر معماری بسته به رندر داخلی معماری یا رندر خارجی معماری برای پارامتر بالا مقدار عددی بین 4000 تا نهایتا 6500 می توان در نظر گرفت . به این ترتیب که اگر با توجه به روش نورپردازی های متفاوتی که برای صحنه های معماری درنرم افزار تری دی مکس وجود دارد ، طیف رنگی رندر به رنگ های سرد بود با بالاتر بردن مقدار عددی پارامتر فوق در حد 6000 تا 7000 می توان طیف رنگی رندر را به سمت رنگ های گرمتر (زرد - قرمز ) برد و برعکس یعنی اگر طیف رنگی رندر به رنگ گرم بود با کاهش این مقدار عددی می توان رندر را به رنگ سرد تر (آبی ) برد.

به طور خلاصه قویترین پارامتری که پلاگین ویری برای کنترل طیف رنگی غالب در رندر در نظر گرفته است همین پارامتر color balance است که البته به روش دستی و تعیین رنگ نیز می توان آنرا تعیین نمود و در این حالت اگر رندر گرم است باید رنگ سرد مثلا آبی برای خنثی کردن آن در نظر گرفت و اگر رنگ رندر گرم بود ( قرمز ) پس باید رنگ را سردتر (آبی ) قرار داد.

مانند تصویر زیر ...

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.