با تنظیمات دوربین ویری آشنا شوید.(قسمت اول)

 آموزش دوربین ویری

 

پلاگین وی ری دارای دوربینی است با پارامتر های قابل تنظیم و کامل ، بنام vray phisical camera . هر چند وقتی کاربران از نرم افزار مستر تری دی مکس استفاده می کنند برای رندرینگ ، خود تری دی مکس دارای دوربین می باشد و می توان از آن استفاده نمود ، اما به دلیل اینکه از موتور رندر وی ری برای رندرینگ استفاده می گردد ، لذا بعتر است از امکانات وی ری از قبیل نور و دوربین ها (به دلیل هماهنگی الگوریتم های محاسباتی و افزایش سرعت رندر ) استفاده گردد.

در زیر به بررسی بخشی از تنظیمات دوربین وی ری خواهیم پرداخت .

shuter speed

یکی از مهمترین قسمت های دوربین وی ری گزینه shuter speed یا به اختصار  ss  است . در دوربین های معمولی در جهان واقعیت نیز این پارامتر دیده می شود و به این معنی است که هر چه سرعت بسته شدن دهانه دیافراگم بیشتر و سریعتر باشد پس نور کمتری به داخل وارد شده و لذا رندر نهایی تاریکتر است و بر عکس .

حال بعد از یک یا چند رندر آزمایشی (تست رندر ) می توانید مقدار صحیح را منظور نمایید.

در زیر تصاویری برای تفهیم بهتر موضوع بع شما قرار دادیم. دقت کنید که هر چه ss بالاتر است رندر تاریکتر خواهد شد.

 

 

ISO

پارامتر بعدی ISO است که هر چه مقدار عددی آن بالاتر باشد همانطور که در تصویر میبینید رندر روشنتر خواهد بود. تنظیم صحیح آن کاملا بستگی به صحنه داخلی یا خارجی دارد . چون در صحنه های داخلی روشنایی محیط به دلیل محصور بودن نسبت به رندر های خارجی معماری کمتر است پس پیشنهاد می گردد مقدار آن را کمی بالاتر از مقدار پیش فرض (مقدار پیش فرض : 100) قرار دهید.

به طور خلاصه پارامتر iso  میزان حساسیت نگاتیو را کنترل می نماید.که هر چه عدد ان بالاتر باشد یعنی نگاتیو حساسیت بیشتری به نور داشته و در نتیجه رندر روشنتر خواهد شد.

در تصویر زیر به کمک تصویری مقاسه بین مقادیر متفاوت iso در رندر انجام داده ایم.

 

 

ZOOM :

فاکتور بعدی فاکتور زوم در دوربین وی ری است که همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است ، هر چه مقدار عددی آن بیشتر باشد ، پس تصویر روشنتر خواهد شد.

 

 DOF :

یکی از جلوه های دوربین وی ری جلوه  عمق میدان یا DOF است. به کمک این جلوه کاربر محل فوکوس دوربین را در محدوده ای با فاصله مشخص از دوربین تعیین می کند و اجسامی  که د رخارج از این محدوده قرار بگیرند به فرم مات دیده خواهند شد و تنها اجسامی که در محدوده تعیین شده باشند واضح دیده خواهند شد.

در تصویر زیر شما رندری را بدون جلوه عمق میدان می بینید و در زیر آن دو رندر با فرم عمق میدان مقایسه شده اند که در اولی جسم نزدیک به دوربین واضح است و در رندر دوم جسم دور از دوربین . این به همان دلیلی است که توضیح داده شد . یعنی در رندر اول جسم واضح دیده شده در محدوده تعیین شده قرار گرفته استیعنی نزدیک به دوربین و در رندر دوم جسم دور از دوربین در محدوده تعیین شده قرار گرفته و واضح افتاده است که تماما بستگی به آن محلی دارد که فوکوس دوربین در آنجا قرار میگیرد.

 

 

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.