اموزش HDRI در تری دی مکس

اموزش نورپردازی به کمک فایل های HDRI در تری دی مکس

 برای تهیه رندر مراحلی باید گذرانده شود که در مطالب پیشین معرفی گردید. یکی از مهمترین این مراحل در تهیه رندر معماری بخصوص در مورد صحنه های خارجی معماری ، استفاده از سبک نورپردازی HDRI  می باشد.

 به عبارت دیگر در مورد صحنه های خارجی استفاده از فایل های HDRI یعنی نورپردازی حرفه ای!!!
و در نهایت به واقع گرایانه ترین رندر خواهید رسید مشروط به اینکه سایر مراحل تهیه رندر قبل و بعد از نورپردازی را در به درستی انجام داده باشید.

 روش های متعدد دیگری نیز برای نورپردازی وجود دارد مانند استفاده از VRAY SUN & SKY که بسیار راحت بخصوص صحنه های خارجی معماری شما را نورپردازی مینماید اما باید بدانیم که از نظر کیفی هیچگاه به حد رئال بودن رندر با این روش در مقایسه با HDRI نخواهیم رسید.

برای کار با فایل های HDRI تنها کافیست تا به چند نکته کلی دقت نمایید:

1-از فایل های HDRI با کیفیت استفاده نمایید.

فایل های HDRI مورد استفاده جهت رندر خارجی معماری در تری دی مکس به دو دسته تقسیم میشوند که دسته اول فایل های با کیفیت و رایگان است و دسته دوم فایل هایی که برای استفاده از آن ها بایستی خرید نمایید.

برای به دست اوردن دسته اول کافیست در گووگل سرچ نموده و به تعدادی از فایل HDRI با کیفیت دسترسی پیدا نمایید.

2-محل اختصاص این فایل ها به دو قسمت کلی تقسیم بندی میگردد:

الف :
اختصاص فایل های HDRI به قسمت Environment (با کلید میانبر F8)
ب:
اختصاص به یک منبع نوری مانند DOMElight 

البته میتوانید این دو روش را با هم ترکیب نماییدو به نتیجه کاملا مطلوبی دست یابید یعنی hdri را هم به dome light و هم به environment اختصاص دهید.

3-شدت روشنایی HDRI 
برای تعیین شدت روشنایی فایل HDRI  می توانید از قسمت Render multp و نیز overall multipl اقدام نمایید که اولی تغییر شدت روشنایی را تنها زمانی خواهید دید که رندر بگیرید و دومی با تغییر شدت گوی دارای فایل HDRI  هم تغییر شدت را نشان خواهد داد.

4-زاویه HDRI 
به یاد داشته باشید که فایل های HDRI  از صحنه های واقعی جهان طبیعی تهیه شده است و به همین خاطر دراای طیف گسترده ای از نورپردازی می باشد و این به ان معناست که هر طرف و هر زاویه از این HDRI  یک شدت نوری متفاوت را به کاربر نشان می دهد.

لذا در صورتیکه با سطح و طیف نورپردازی فایل HDRI  اختصاص داده شده راضی نمیشوید کافیست تا از قسمت horz rotation اقدام به چرخش افقی فایل HDRI  نمایید.

با این کار حالت های متفاوت نورپردازی را بر روی رندر خارجی خود مشاهده خواهید نمود.

گاهی آموزش در قالب مطالب طولانی اثر معکوس داشته و مفید واقع نخواهد شد به همین خاطر با مختصر و مفید در نظر گرفتن مطالب آموزشی قصد در تفهیم ساده و سریعتر موضوع داشته ایم.
در صورتیکه برای موضوع مطلب بعد پیشنهادی دارید از قسمت زیر با ما در میان بگذارید تا در مورد آن مطلب آموزشی برای شما قرار دهیم.
موفق و موید باشید.
مهدی حسن پور

دسته ها: مطالب

دیدگاه های بازدیدکنندگان

مسعود 1396/11/28 - 23:05

عالی بووووود.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.