چگونه در تری دی مکس گروه بسازیم؟

آموزش ساخت گروه group در تری دی مکس

 

سربرگی در قسمت menu bar وجود دارد با نام group  که در آموزش 3d max جزء اساسی ترین بخش هاست. به کمک آن می توان چند جسم یا مورد مثل نور ، دوربین و ... را صرف نظر از تفاوت نوع و فرمشان با هم گروه بندی کردو برای گروه نامی مشخص و دلخواه انتخاب نمود.

برای این منظور کافیست اجسام را انتخاب و روی گزینه group کلیک کنید تا پنجره مربوطه نمایش داده شود. نامی مشخص را انتخاب میکنید تا گروه ساخته شود. . برای لغو و یا حذف گروه می توانید گزینه  un-group را فشار دهید. برای باز و بسته کردن گروه می توانید به ترتیب از گزینه های  open  و  close  استفاده نمایید. چرا که گاهی نیاز است گاهی جسم یا موردی را در صحنه جداگانه حرکت دهید و یا تغییر دیگری دهید پس در ابتدا باید گروه را باز کنید و تغییرات و جابجایی های مورد نظر را انجام دهی دو نهایتا گروه را ببندید.

در اموزش تری دی مکس یکی از پر کاربردترین ابزار ها استفاده از  group است .

در زمانیکه چند جسم یا مورد را با هم در نرم افزار تری دی مکس گروه بندی میکنید با حرکت گروه تمام موارد موجود در گروه حرکت کنید و برای حرکت و یا تغییر دیگری روی هر یک از موارد جزء گروه باید ابتدا گروه را باز نمایید و سپس تغییر دلخواه را انجام دهید و نهایتا گروه را ببندید. . به کمک دستور attach  و detach  می توانیدموردی را به گروه اضافه و یا حذف نمایید. ترتیب عمل برای اضافه کردن  attach  موردی را به گروه به ترتیب زیر است :

انتخاب جسم> attach >  انتخاب گروه

و برای حذف موردی در گروه باید به ترتیب زیر عمل نمایید :

انتخاب گروه > open  > انتخاب جسم > close  >  detach

جهت تغییر نام گروه می توانید از  قسمت مدیفایر در پنل دستورات اقدام نمایید. گاهی پیش می اید که چندین گروه در هم قرار گرفته باشد یعنی جسم 1 با جسم 2 گروه شود و بعد گروه الف با جسم 3 گروه بندی به نام گروه ب شود و به همین ترتیب تا چندین مرحله گروه ها درون گروه ها ایجاد گردد. در این حالت برای حذف کردن همه گروه های درون هم زمان هدر میشود که در این شرایط با کلیک روی گزینه explode تمامی گروه های درون هم حذف خواهد شد.

 

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.