فریز و مخفی کردن-Freeze & hide

 آموزش Freeze و hide کردن در تری دی مکس

در نرم افزار تری دی مکس برای نمایش یا مخفی کردن موقتی موارد موجود در صحنه می توان از انواع دستورات hide استفاده نمود. 

دستورات hide که از سربرگ display و یا از طریق راست کلیک در محل خالی محیط دید نرم افزار تری دی مکس می توان به دستورات مختلف مربوطه دسترسی یافت. دستوراتی مانند ...

Hide all : مخفی کردن تمام موارد

Unhide all : نمایان کردن تمام مواردی که مخفی کرده ایم

Hide un-selected : مخفی کردن موارد انتخاب نشده

Hide selected : مخفی کردن موارد انتخاب شده به کمک این سری دستورات می توان نمایش یا عدم نمایش موارد رادر صحنه را کنترل نمود.

 

دستور دیگر دستورات freeze می باشد که تقریبا مشابه دستورات hide هستند و به کمک ان ها نیز می توان موارد انتخابی در نرم افزار تری دی مکس را به حالت فریز شده (یخ زده ) در آورد . در حالت فریز موارد فریز شده را نمی توان جابجا نمود یا چرخاند و یا حتی به کمک دستور scale تغییر سایز داد. آرآیی این دستور زمانیست که مثلا یک دوربین را در محل مناسب قرار داده ایم و دیگر نمیخواهید در حین انجام عملیات جابجایی و یا تغییری در مورد ان صورت گیرد به این ترتیب ان دوربین را به فرم فریز شده در می آوریم. کاربرد دیگر ان در زمان ورود پلان از نرم افزار اتوکد به نرم افزار تری دی مکس است که انرا فریز میکنیم تا در حین استفاده از ان پاتن بعنوان مبنای مدلسازی سه بعدی در نرم افزار تری دی مکس جابجایی و یا تغییر دیگری در مورد ان صورت نگیرد. دستور مشابه دستور hide و freeze دستور Isolate می باشد.

به کمک این دستور میتوان یک حجم یا نور و یا هر مورد یا موارد انتخابی در صحنه را به فرم قرنطینه شده در آورد . دقت داشته باشید که اگر مورد یا موارد مربوطه را انتخاب کرده و گزینه hide unselected را انتخاب نمایید نیز همین اتفاق می افتد اما به کمک دستور isolate این کار سریعتر و راحت تر انجام خواهد شد. کاربرد این دستور بویژه در زمان مدلسازی بسیار کمک خواهد نمود تا با نمایش تنها حجم مربوطه تمرکز کاربر را برای انجام مدلسازی روی آن بالاتر ببرد.

از دو طریق میتوان به دستورات کلی در مورد مخفی یا فریز کردن موارد و آبجککت ها در تری دی مکس دست یافت.

اول با راست کلیک روی جسم انتخابی و دوم از قسمت display که در قسمت commond panell در سمت راست محیط تری دی مکس موجود است.

به یاد داشته باشید برخی دستورات مانند freeze و  hide جزو دستورات بسیار پرکاربرد در آموزش 3d max می باشند که بویژه در مراحل ابتدایی تهیه رندر  یعنی مدلسازی معماری و نورپردازی و تکسچردهی بسیار پرکاربردند.

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه های بازدیدکنندگان

علی 1395/09/20 - 07:49

سلام آقا مطالبتون خیلی خوب بود
فقط یه سوال من میخوام کاری کنم رو پروژم که هیشکی بجز خودم نتونه تغییرش بده و چیزی بهش اضافه یا کم کنه چیکار باید کرد
ممنون میشم کمکم کنین

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.