آموزش اسکریپت floor generator

آموزش نحوه کار با اسکریپت Floor generator

در مطلب پیش شما عزیزان نحوه فعال نمودن اسکریپت Floor generator را فرا گرفتید و در این مطلب قصد داریم تا با نحوه کار با اسکریپت floor generator آشنا شوید.

کار با این اسکریپت بسیار ساده است و در ضمن باید بدانیم که یکی از بسیار پر کاربردترین اسکریپت های حوزه معماری در تری دی مکس می باشد.

برای کار با این اسکریپت ابتدا باید آنرا کپی و فعال نمایید برای فعال نمودن اسکریپت floor generator پیشنهاد میکنیم مطلب قبل را مطالعه نمایید.

پیش از شروع کار باید بدانیم که :

1-این اسکریپت تنها و تنها بر روی سطوح افقی می تواند باعث تولید پارکت و تایل گردد.

2-اسکریپت فلور جنریتور تنها بر روی سطوح می تواند اعمال گردد و این به این معنیست که شما هرگز نمیتوانید بر روی ترسیمات دو بعدی این اسکریپت را فعال نمایید مانند Rectangle ,...

3- پس از بستن کادر مربوطه دیگر امکان ویرایش پارکت یا تایل ایجاد شده وجود ندارد. لذا کاربر باید دقت داشته باشد تا تمامی گزینه ها را بدون نقص تنظیم نماید و به فرم مورد نظر دست یابد.

4-این اسکریپت فقط و فقط بر روی سطوح بسته کار میکند نقاط بهم جوش خورده حاشیه ای Weld

پس از دانستن نکات بالا برای شروع کار با اسکریپت باید یک سطح ایجاد کنیم که البته 100 % افقی (روی گرید ها)

 باشد.

برای ایجاد سطح باید نکته ای را بدانید و آن این است که الزاما سطح شما نباید فرم هندسی صحیحی داشته باشد مثل دایره یا مربع .و...

راه مناسب تراین است که سطح خود را که دارای خمیدگی های بسیاری است با رسم line به فرم smooth و  bezier انجام دهید و پس از اتمام رسم با اختصاص یک edit poly ترسیم دو بعدی بسته را به یک سطح تبدیل نمایید.

به هر حال ...

پس از رسم حتما مطمئن شوید که تمام نقاط حاشیه ای سطح در یک راستا قرار دارند و در غیر اینصورت از طریق Axis constraint نقاط را در یک راستا از نظر افقی قرار دهید.

حال با انتخاب سطح به سربرگ scripting در منو بار بروید و روی گزینه run script کلیک نمایید.

با این کار پنجره مربوطه باز خواهد شد که شامل گزینه های متعددی می باشد.

 

در ادامه به بررسی گزینه های موجود میپردازیم:

length  تعیین طول پارکت ها

width   تعیین عرض پارکت

 Gap length  فاصله پارکت ها از هم

scale  بزرگ یا کوچک نمودن پارکت

Direction   تعیین جهت پارکت ها و به عبارت دیگر چرخش پارکت ها

Row offset همپوشانی پارکت ها

Weld  جوش خوردن نقاظ انتهایی سطوح پارکت های مجاور

Extrude  میزان بالا آمدن پارکت ها

Bevel تعیین پخ شدگی کناره های پارکت برای بهتر دیده شدن سطوح در رندر

 

حال که وظیفه تک تک گزینه های مربوطه را میدانید از طریق تمرین بر روی سطرح می توانید پارکت و تایل و کاشی های مربوطه را ایجاد نمایید.

بسیار پیش امده است که کاربران سوال داشته اند که چطور میتوان بر روی سطوح دیوار در سرویس بهداشتی و یا حمام کاشی ایجاد کرد؟؟؟

بسیار ساده است برای انجام اینکار باید روی هر وجه دیوار با فعال بودن Autogrid یک plane رسم نمایید و آنرا با دستور Rotate به حالت افقی در آورید و حال با فعال نمودن اسکریپت در جهت ساخت کاشی با 0 بودن گزینه Row offset اقدام نمایید. پس ازاتمام تایل ایجاد شده را عمودی نموده و به کمک دستور Snap به محل مناسب منتقل نمایید بر روی وجه دیوار. 

موضوع مطلب فوق بنا به در خواست شما دوستان و از طریق قسمت زیر (دیدگاه) انتخاب گردیده است لذا در صورتیکه این مطلب برای شما مفید واقع شده است (که البته امیدواریم اینطور باشد) در انتخاب موضوع مطلب بعدی ما را یاری نمایید.

 

موفق باشید.
نظر یادتون نره لطفا ...

 

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه های بازدیدکنندگان

Shayan 1397/04/17 - 22:46

ممنون از اموزش مفیدتون

ehsan hoseini 1396/11/20 - 22:45

عالی هستین
ممنون یک دنیا از مطالب مفیدتون

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.