فعال کردن ACTIVE SHADE درتری دی مکس

فعال نمودن ابزار ACTIVE SHDE در محیط نرم افزار تری دی مکس

 

در این مطلب اموزشی با نحوه فعال کردن دستور ACTIVE SHDE جهت تهیه رندر در لحظه ، اشنا خواهید شد.

برای تهیه رندر محیطی اماده کرده اید و حال بعد از انجام تنظیمات تست رندر میبایست از محیط خود رندر هایی تهیه نمایید.

بر این اساس گاهی نیاز است تا چندین تست رندر تهیه نمایید تا به فرم مطلوب از نظر جنسیت ها ، محل ،شدت و تعادل نوری های صحنه برسید.

اگر سیستم سخت افزار شما در حد معمول و مناسب برای تهیه رندر هم باشد باز هم ، زمان نسبتا زیادی را باید صرف تهیه تست رندر های متعدد نمایید.

در اینجا میتوانید از ابزاری با نام ACTIVE SHDE در تری دی مکس استفاده نمایید.

این دستور به شما کمک میکند تا همزمان با ایجاد تغییرات در محیط تری دی مکس رندر لحظه به لحظه از تغییرات ایجاد شده را در یکی از ویو پرت ها به صورت مستقل مشاهده نمایید و نیازی به صرف زمان برای تهیه تست رندر ها نداشته باشید.

در سلسله مطالب اموزش تری دی مکس و اموزش ویری که در سایت ما قرار گرفته است همواره سعی در بیان کوتاه و در عین حال مفید ترفند ها بوده است لذا از توضیحات اضافه صرف نظر کرده و در ادامه به نحوه فعال نمودن ابزار ACTIVE SHDE میپردازیم.

در تری دی مکس به صورت پیش فرض 4 ویو پرت بعد از نصب برای کاربر وجود دارد که میتوانید هر یک از ویوپرت ها را به یک زاویه دید تبدیل نمایید.

به ترتیب زیر شروع کنید :

1- بعد از اماده سازی محیط و قرار دادن نور ها در صحنه معماری داخلی یا خارجی خود یکی از ویوپرت ها را به دلخواه انتخاب نمایید .

2-در گوشه سمت چپ بالای ویوپرت زاویه دید مربوط به ویوپرت نوشته شده است که میتواند یکی از زوایای دید TOP , LEFT  , RIGHT  و یا فرم نمایشی PRESPECTIVE باشد.

3-مطابق تصویر روی ان کلیک نمایید .

 

 

4-از فرم کرکره ای باز شده گزینه EXTENDED VIEWPORT را انتخاب نمایید.

 

5-و سپس گزینه ACTIVE SHADE را انتخاب کنید.

6- حال بعد از انتخاب حالت نمایشی ACTIVE SHDE ، ویوپرت به کادر رندر تبدیل شده و رندری در لحظه به شما نمایش میدهد.
(دقت داشته باشید نمایش رندرینگ در ویوپرت مشروط به نورپردازی صحنه است تا روشنایی کافی برای نمایش آبجکت های داخل محیط وجود داشته باشد.)

7-حال دقت کنید که از 4 ویوپرت موجود شما یکی را به فرم نمایشی ACTIVE SHDE تبدیل نموده اید پس 3 ویوپرت دیگر برای کاربر زوایای دیگر را نمایش میدهد  حالا سوال اینجاست که در ویوپرت تبدیل به ACTIVE SHDE شده ، کدام زاویه دید رندر خواهد شد؟؟؟

باید بدانید که هر یک از 3 ویو پرت دیگر را که انتخاب نمایید و انرا به فرم نمایشی PRESPECTIVE تبدیل کنید ، ویوپرت تبدیل شده به ACTIVE SHDE ، زاویه دید ان ویوپرت PRESPECTIVE را رندر کرده و نمایش میدهد.

حالا سوال دیگری شاید به ذهن برسد که اگر کاربر 2 ویوپرت و یا حتی 3 ویوپرت دیگر را تبدیل به فرم PRESPECTIVE نماید رندر از کدام ویوپرت تهیه خواهد شد؟؟؟

نکته این است که اگر هر 3 ویوپرت دیگر در محیط تری دی مکس تبدیل به فرم نمایشی PRESPECTIVE شوند ، ویوپرتی که کاربر بر روی آن کلیک نماید و ان را انتخاب کند در ویوپرت ACTIVE SHDE رندر خواهد شد و دیده میشود.

پس ویوپرت دیگری را به انتخاب خود تبدیل به PRESPECTIVE نموده و زاویه مناسب را برای تهیه رندر منظور نمایید.

این ترفند به کاربر برای بخصوص تعیین جهت خورشید در محیط کمک بسیار مینماید بدون صرف زمان برای تهیه تست رندر های متعدد و صرف زمان زیاد.

و در اخر باید بدانید که در مورد پلاگین ویری نیز میتوانید از ACTIVE SHDE استفاده نمایید و در مطالب اموزشی بعد در مورد اموزش VRAY  مطالب طبقه بندی شده در مورد نور و دوربین و روش های متنوع نورپردازی به کمک پلاگین محبوب VRAY قرار خواهد گرفت.

در صورت کپی برداری لطفا نام سایت را ذکر نمایید.
موفق باشید.

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.