زیر قسمت اصلاحگر edit spline

در زمینه معماری دو اصلاحگر یا همان editable وجود دارد با نام های edit poly و  edit spline که در این مطلب اموزش تری دی مکس شما با زیر قسمت های اصلاحگر edit spline آشنا خواهید شد.

در edit spline مشابه edit poly تقریبا زیر قسمت های مشابهی وجود دارد که از کوچکترین زیر قسمت تحت نام نقطه vertex تشکیل شده است.

برای انتخاب نقاط تشکیل دهنده یک پاره خط بسته ابتدا بایستی به خط مورد نظر ابتدا یک editable spline از سربرگ modify اختصاص دهید و بعد از آن با انتخاب زیر قسمت اول در این اصلاحگر زیر قسمت نقطه انتخاب خواهد شد و حالا براحتی میتوانید نقاط را براحتی به کمک دستور MOVE فعال نمایید.

برای انتخاب زیر قسمت ها راه دیگری وجود دارد که سریعتر و راحت تر هم باشد و آن استفاده از کلید های میانبر برای انتخاب زیر قسمت های EDITABLE SPLINE در تری دی مکس می باشد .

به این ترتیب که برای انتخاب زیر قسمت اول یعنی نقطه VERTEX می توانید زمانیکه به خط مورد نظر یک EDIT SPLINE اختصاص داده اید کلید 1 را از روی کیبورد فشار دهید و زیر قسمت نقطه فعال خواهد شد.

زیر قسمت دوم سگمنت نام دارد که به معنی خطی انفرادی است که بین دو نقطه قرار گرفته است پس در دو سمت یک سگمنت دو نقطه قابل انتخاب خواهند بود.

 

برای فعال نمودن زیر قسمت سگمنت نیز شما دو راه در اموزش تری دی مکس پیش رو دارید:

1- استفاده از کلید میانبر 2 از روی کیبورد

2-کلیک روی زیر قسمت دوم در EDIT SPLINE

 

زیر قسمت سوم برای فعال نمودن هر یک از پاره خط های بسته(تاکید روی بسته بودن خطوط ) در این مجموعه EDIT SPLINE شماست.

دقت داشته باشید که ممکن است گاهی کاربر چند SHAPE یا پاره خط بسته را در یک EDIT SPLINE با هم ATTACH کرده باشد در این زمان برای انتخاب هر یک از این پاره خط های بسته میتوان از زیر قسمت SPLINE استفاده نمود.

برای ATTACH کردن چند SHAPE مثل دایره  , مربع  و ... می توانید ابتدا یکی ازآنها را انتخاب کنید و سپس به آن یک EDIT SPLINE اختصاص دهید .

حال از داخل گزینه های EDIT SPLINE می توانید گزینه ATTACH را انتخاب نموده و روی خطوطی که میخواهید به خط اولتان متصل گردد کلیک نمایید.

بعد از اتمام انتخاب خطوط مورد نظرتان می توانید گزینه ATTACH  را با کلیک بر روی آن غیر فعال نمایید.

حال تمامی این خطوط در یک EDIT SPLINE در تری دی مکس قرار گرفته اند که برای انتخاب هر یک از ان ها می توانید از زیر قسمت SPLINE به عنوان زیر قسمت سوم در EDIT SPLINE اقدام نمایید.

در EDIT SPLINE با توجه به اینکه شما به عنوان کاربر کدام یک از زیر قسمت ها را انتخاب نموده اید سربرگی اختصاصی با نام همان زیر قسمت در زیر مجموعه سربرگ های EDIT SPLINE نمایش داده میشودکه دارای گزینه های متعددی برای ادیت و اصلاح زیر قسمت مربوطه می باشد.

که در مطالب قبل به بررسی آن ها پرداخته ایم و نیز در بسته آموزش مدلسازی و نیز در بسته آموزش تری دی مکس که از طریق سربرگ محصولات سایت قابل خریداری می باشد به صورت ویدئو های جداگانه اموزش داده شده است.

برای مثال زمانیکه شما زیر قسمت نقطه یا همان VERTEX را انتخاب می نمایید سربرگ EDIT VERTEX در eDIT SPLINE نمایش داده میشود و یا زمانیکه زیر قسمت SEGMENT را انتخاب نمایید زیر قسمتی با نام EDIT SEGMENT در تری دی مکس نمایش داده میشود.

و در نهایت با انتخاب زیر قسمت SPLINE به عنوان زیر قسمت سوم و آخر سربرگی با نام EDIT SPLINE نمایش داده میشود.

و نکته آخر اینکه در EDIT SPLINE در تری دی مکس زیر قسمت SEGMENT خطی است که بین دو نقطه ایجاد میشود و در EDIT SPLINE به آن SEGMENT گفته میشود در حالیکه در EDIT POLY به آن EDGE گفته می شود.

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.