سیستم مختصات در تری دی مکس چیست و چه کاربردی دارد؟

سیستم مختصات در تری دی مکس

 

در آموزش 3d max معرفی سیستم مختصات تری دی مکس به دلیل کاربرد بالای آن یکی از مباحث اصلی آموزش است که در این مطلب قصد داریم با مفهوم و انواع مختلف آن آشنا شوید.

انواع مختلف سیستم های مختصات تری دی مکس

view : در این حالت که بهترین و طبیعی ترین قدم است محور x ، y ، z  به ترتیب طول و عرض و ارتفاع را تعیین میکند و محور z  ها به سمت بالاست.

screen : محور z در جهت زاویه دید شماست و با حرکت در صحنه همچنان جهت محور ها تغییر میکند تا همیشه به سمت دید شما باشد.

world : در این حالت هم مشابه حالت view محور z همیشه رو به بالاست.

local : مطابق با چرخش جسم محور ها هم خواهند چرخیدو خود را با محو رچرخیده شده هماهنگ میکند.

pick : فرض کنید در صحنه یک teapot داریم که نقطه ثقلش را چرخانده ایم و در حالت local هم محور های مختصات به فرم مورد نظر نشان داده نمیشوند اگر نقطه ثقل قوری مورد نظر را بخواهیم به نقطه ثقل جسم دیگری ( که دارای گیزموهای با جهات دلخواه ما است.) منتقل کنیم از این دستور استفاده خواهیم نمود.

سایر انواع در زمینه معماری کم کاربردند لذا از توضیح آنها صرف نظر میکنیم.

دوربین یا منبع نوری و کلا هر موردی در محیط تری دی مکس همانطور که پیش از این نیز گفته شد دارای نقطه ثقل و یک مختصات به لحاظ مکانی است که مثلا از 0 و 0  مختصات در راستای محور x  در اندازه 50 واحد فاصله دارد و یا در راستای محور y  در حد مثلا 20 واحد.

بر همین اساس از قسمت پایین پنجره های دید می توان سه مستطیل را دید که مختصات آبجکت انتخاب شده را در راستایدسه محور نسبت به 0 و 0 مختصات نشان می دهند که برای تغییر موقعیت آبجکت یک راه نیز استفاده از این قسمت و تغییر اندازه های آن است البته با کمک کلید F12 و استفاده از  transform type in دقیقتر می توان جابجایی را انچام داد.

 

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.