آموزش طراحی کابینت در تری دی مکس

اموزش مدلسازی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس

 

پیرو در خواست های مکرر شما عزیزان در این مطلب آموزشی قصد داریم تا با روش های مختلف مدلسازی کابینت آشپزخانه در تری دی مکس آشنا شوید. همچنین لینک دانلود ویدئو آموزش مدلسازی کابینت در سایت آپارات برای شما عزیزان در انتهای مطلب قرار گرفته است.

امروزه یکی از پرکاربردترین زمینه های نرم افزار های رایج طراحی سیستم های آشپزخانه می باشد.
در این میان نرم افزار هایی وجود دارند که منحصرا برای مدلسازی کابینت کلاسیک و مدرن آشپزخانه طراحی شده اند مانند chief architect و...

اما باید بدانید که این نرم افزار صرفا به کاربر این امکان را میدهد تا از فرم های پیش ساخته کابینت و ملزومات آن مانند تاج هلال پا سنگ  و... استفاده نماید .

به این معنی که کاربر در محیط های کاری این قبیل نرم افزار ها ابتدا فرم کابینت مورد نظر را انتخاب نموده و سپس به کمک دستورات انصافا پیچیده و پر گزینه اقدام به اصلاح این کابینت و ملزومات می نماید که این یعنی تولید ابتدایی سریع و به دنبال آن  اصلاحات وقت گیر ثانویه

برای انجام طراحی سیتم های آشپزخانه می توانید به یکی از نرم افزار های اختصاصی طراحی کابینت مانند chief arch مسلط شوید که نسبتا زمانبر خواهد بود و اما راه بعد آموزش نرم افزار قدرتمند تری دی مکس و استفاده از امکانات دقیق و جامع آن برای طراحی کلیه قسمت های ساختمان با توجه به موقعیت و نیاز پروژه است مانند قسمت آشپزخانه و طراحی کابینت در تری دی مکس

نکته مثبت در انتخاب شما برای یادگیری نرم افزار تری دی مکس این است که بجای فراگیری نرم افزار های متعدد اختصاصی برای طراحی مادلینگ و نهایتا رندر بخش های مختلف یک واحد مسکونی ، یکیبار برای همیشه نرم افزاری قدرتمند مانند تری دی مکس را می آموزید و به کمک آن قادر خواهید بود تا تمامی بخش های مختلف پروژه از داخلی تا طراحی نما را از مرحله مدلسازی تا نورپردازی بافت دهی و رندر انجام دهید.

 بنا به دلایل عنوان شده پیشنهاد میگردد تا به منظور طراحی سیستم های آشپزخانه و با هدف ورود به بازار کار تری دی مکس را انتخاب نمایید.

در محیط های داخلی یکی از پر جزئیات ترین بخش ها قسمت آشپزخانه می باشد که خود از واحد هایی تشکیل شده است با نام کابین پس ...

اگر شما روش های متفاوت ساخت کابینت در تری دی مکس را بدانید براحتی می توانید آشپزخانه راکه به عنوان یکی از وقت گیرترین بخش های محیط داخلی در مدلسازی می باشد مادل کنید.

برای ساخت کابینت آشپزخانه در تری دی مکس روش های زیر قابل انتخاب می باشد که در ادامه به آموزش روش های مختلف آن میپردازیم و انتخاب روش مدلسازی را از میان روش های گفته شده به عهده شما میگذاریم.
دقت نمایید برای انتخاب روش مدلسازی سرعت و سهولت کار حرف نخست را خواهد زد پس روشی را انتخاب نمایید که به سرعت و راحتی شما را به سمت مدلسازی کابین مورد نظر میرساند.
پیش از شروع آموزش باید با اندازه های استاندارد و قابل اجرا و نصب کابینت های  آشپزخانه آشنا باشید که به ترتیب زیر می باشد :
کابینت های آشپزخانه به دو دسته تقسیم بندی میشوند :
1- کابین های هوایی

2- کابین های زمینی

 

در مورد کابین های زمینی باید بدانیم که ...

عمق 53 سانتی متر
ارتفاع استاندارد و قابل نصب در بازار کار 72 سانتی متر (البته در شرکت های مختلف این اندازه به دلخواه از 70-80 سانتی متر تقسیم بندی میگردد.)
عرض کابینت : کاملا وابسته به طراحی شما
به این معنی که پس از اندازه گیری محل مربوط به آشپزخانه باید نحوه چیشنش کابینت ها را در فضا مدیریت نمایید که در اصطلاح به آن جانمایی کابین ها گفته میشود. به این دلیل برای کنار هم قرار گرفتن کابین ها شما باید آزادی کامل در تعیین عرض کابین ها جهت قرار گرفتن کنار هم را داشته باشید لذا عرض کابین کاملا توسط طراح تعیین میگردد.

 

در مورد کابین های هوایی :

عمق :  33 سانتی متر

ارتفاع : بین 80-90 سانتی متر که بستگی به ارتفاع سقف اتاق آشپزخانه خواهد داشت.

عرض کابینت هوایی : کاملا وابسته به طراح (اما معمولا کابینت های هوایی قرینه کابین های زمینی و با همان عرض تعیین میشوند که تقارن در چینش کابین های زمینی و هوایی در محیط آشپزخانه حفظ شود. )

پیشنهاد میشود جانمایی سیستم های آشپزخانه را در نرم افزار های رسم پلان مانند اتوکد انجام ئهید و از پلان ترسیم شده در نرم افزار اتوکد به عنوان مبنایی برای مدلسازی کابینت های آشپزخانه در تری دی مکس استفاده نمایید.

و نیز واحد ترسیمی در تری دی مکس را بر روی حالت cm و یا m قرار دهید.

روش های مدلسازی کابینت های آشپزخانه در تری دی مکس :

روش اول :

1- از قسمت commond panell به بخش geometry رفته و یک box با اندازه های معین و دلخواهتان رسم نمایید.
برای مثال :   72*50*53    برای کابینت زمینی ( باکس را روی گرید های صفحه در نمای پرسپکتیو ایجاد نمایید بطوریکه ارتفاع آن در راستا یمحور z برابر با 53 واحد باشد.)
2-در حالیکه باکس ایجاد شده در حالت انتخاب می باشد کلید های ctrl+v را از روی کیبورد بفشارید و یک copy از آن تهیه نمایید. دقت کنید که کپی ایجاد شده دقیقا بر روی باکس ابتدایی تولید میشود.

3-بدون اینکه در محل دیگری کلیک نمایید کلید f12 را از روی کیبورد بفشارید. در پنجره باز شده عدد 53 را درج نمایید تا باکس کپی شده بر روی باکس ابتدایی قرار گیرد.
4-حال بر روی باکس کپی که اکنون در حکم درب کابینت است کلیک نموده و به سربرگ modify بروید تا امکان تغییر اندازه های آن باشد . و 0.4 سانتی متر از طول و عرض آن کسر نمایید تا بعنوان خلاصی طرفین کابینت منظور گردد.
فرض نمایید در این مثال ما طول و عرض کابین را 50 و 72 در نظر گرفته ایم پس با کسر 0.4 سانتی متر از طول و عرض عدد به دست امده مساوی است با 49.6 و 71.6 سانتی متر(بهتر است واحد ترسیمی در تری دی مکس را روی سانتی متر قرار داده باشید تا درج اعداد به میلیمتر با اعشار راحت تر باشد.)
5- حال ملاحظه می نمایید که باکس زیرین بعنوان بدنه کابینت و باکس کپی شده در روی باکس بدنه به عنوان درب کابینت قرار گرفته است به این ترتیب به مدلسازی سایر کابینت ها اقدم نمایید.

روش دوم:

1-مطابق مثال قبل یک باکس با اندازه های مثال قبل رسم نمایید .
2-در حالیکه باکس در حالت انتخاب است به سربرگ modify بروید و به آن یک edit poly اختصاص دهید.

3-زیر قسمت polygon  را در edit poly فعال مایید.(برای این کار میتوانید از فشردن کلید میانبر 4 اقدام نمایید.)

4-حال سطح رویی باکس را انتخاب نمایید .(با این انتخاب سطح رویی باید به رنگ قرمز درامده باشد.)

5-از گزینه های edit poly دستور inset را بیابید و بر روی مربع کنار آن کلیک کنید تا پنجره مربوطه باز شود و عدد

0.2 سانتی متر را درج نموده و بر روی تیک کلیک کنید. با این کار خواهید دی که حاشیه ای با ضخامت 0.2 سانت دراطراف سطح ایجاد شده است .

6-حال در همین زمان و بدون کلیک در قسمت دیگری، دستور extrude را برای سطح انتخابی انتخاب کنید. یعنی بر روی مربع کنار این دستور کلیک نمایید و عدد 1.6 سانتی متر را درج نمایید .
دقت داشته باشید در مورد کابینت های MDF ضخامت صفحه 1.6 سانتی متر می باشد.

حال شما تنها به کمک یک باکس کابینتی با اندازه های دلخواه ترسیم نموده اید.چ

لینک دانلود آموزش مدلسازی و آشنایی باروش های مدلینک کابینت های آشپزخانه در سایت آپارات
https://www.aparat.com/v/4HTQC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.