با سربرگ پرکاربرد مادیفایر در تری دی مکس آشنا شوید.

همانطور که در مطالب گذشته عنوان شد مدلسازی در نرم افزار تری دی مکس بسیار متفاوت از مدلسازی در سایر نرم افزار ها مانند اتوکد می باشد. دراتوکد مدلسازی ترکیبی اما مدلینگ معماری در تری دی مکس مانند حجاری (سنگتراشی ) است به این معنی که ابتدا یک حجم کلی ترسیم میکنیم و سپس با استفاده از ابزارهایی سعی می نماییم تا حجم را به شکل مورد نظر در آوریم.

بر همین اساس احجام تری دی مکس در حکم حجم اولیه مدلسازی و مودیفایر های تری دی مکس در حکم ابزار ها نقش ایفا می نمایند. لذا در مرحله اول جهت آموزش مدلسازی معماری در تری دی مکس بسیار مهم است که احجام و ترسیمات دو بعدی و همچنین اصلاحگر ها یا همان مودیفایر ها در تری دی مکس را شناخت و از انواع انها آگاه بود تا در موقعیت های متفاوت بتوان حجم اولیه برای مدلسازی را انتخاب و ایجاد نمود. در آموزش تری دی مکس بویژه در دوره های آموزشی گروه ما با نحوه انتخاب و ترتیب ونحوه کاربرد مودیفایر های مختلف در مدلسازی معماری آشنا میشوید.در این مطلب قصد داریم تا شما عزیزان را با مفهوم مدیفایر و نحوه اختصاص آن آشنا نماییم.

آشنایی با سربرگ مادیفایر


پیش از معرفی مدیفایر ها که البته در مطالب گذشته با برخی از پرکاربردترین آن ها آشنا شده اید، لازم است با سربرگ مادیفایر آشنا شویم.
در پنل دستورات دومین سربرگ در کنار سربرگ create  ،سربرگ modifiere  وجود داردکه از کادر خالی ابتدای آن می توان نام جسم یا گروه را دید و در صورت لزوم تغییر داد. به کمک کادر رنگی که دقیق در کنار محل درج نام قرار دارد میتوان رنگ حجم یا احجام را دید و تغییر داد .از فرم کرکره ای پایین آن میتوان مدیفایر مربوطه را انتخاب و به جسم انتخاب شده اختصاص داد.
برای سفارشی کردن مدیفایر می بایست در روی فرم کرکره ای راست کلیک نمود و گزینه configure modifiere set  را انتخاب نمود. با انجام این عمل پنجره مربوه با همین نام نمایش داده می شود که متشکل از دو بخش است. از سمت راست روی باکس ها کلیک کرده که تعدادش هم قابل تغییر و تعیین است و از سمت چپ مدیفایر را انتخاب میکنید تا روی باکس برای دسترسی قرار گیرد.
پس  از پایان میتوان از قسمت بالا به نام مشخص شده بعنوان یک دسته بندی ذخیره کرد اگر روی دکمه save کلیک نمایید.

با کلیک مجدد درفرم کرکره ای و انتخاب گزینه show botton این فرم و دسته بندی جدید مدیفایرهای پرکاربرد در زیر فرم کرکره ای نمایش داده میشود پس از این به بعد دیگر جهت مدلینگ معماری نیاز نیست تا مدیفایر مورد نظر را از rollout مادیفایر جستجو و انتخاب نمایید بلکه بسیار ساده و راحت میتوانید تنها با یک کلیک روی نام آن در زیر سربرگ مادیفایر به آن دسترسی داشته باشید.


مدیفایر های پرکاربرد در زمینه مدلسازی معماری در تری دی مکس عبارتند از :

uvwmap
lath
shell
symmetry
editable poly
bend
extrude
FFD 3.3.3
FFD 2.2.2
editable spline

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.